Význam vitamínu A ve stravě školních dětí

VÝZNAM vitamínu A ve stravě školních dětí

Prof. MUDr. Jaromír Astl, CSc.,

přednosta ORL kliniky v ÚVN Střešovice, 3. lékařská fakulta UK Praha.

Všichni se domnívají, že stačí jíst dost mrkve…

Vitamín A se vyskytuje v naší stravě ve dvou podobách – v živočišných potravinách jako vitamín A1- retinol nebo jako  vitamín A2,  v potravinách rostlinného původu ve formě provitaminů alfa karotenu, beta-karotenu a lykopenu.

Beta karoten se v játrech štěpí. Z beta karotenu dokáže tělo získat méně vitamínu A. Přeměnu beta karotenu na vitamín A usnadňuje přítomnost tuků ve stravě . Pomoci s uvolňováním zásob vitamínu A z jater může také zinek.

Přirozeně je vitamín A obsažen v rybím tuku a rybích žloutcích, vnitřnostech a mléčných výrobcích.Ve formě beta-karotenu se nachází také v zelenině (v mrkvi, ve špenátu, brokolici, mangu nebo v meruňkách).

Doporučená denní dávka je 0,8 mg/den.

Vitamin A má vliv na správnou funkci oční sítnice, kvalitu pokožky a sliznic. Je nezbytný pro obranyschopnost a k tvorbě bílkovin v těle.

Nedostatek vitamínu A se projevuje špatným vidění za tmy, suchostí očí a porušením rohovky. Mohou se objevit popraskané koutky úst. Dětem hrozí častější nemocnost.

Nadbytek vitamínu A je stejně tak nebezpečný jako jeho nedostatek.

Nedostatek  způsobuje rohovatění a šupinatění kůže, snížení pohlavního vývoje, snížení imunity, sklon k zánětům.