Výlet do Dvora Králové nad Labem

S přicházejícími Vánocemi nás napadlo, jak asi vznikají baňky, kterými zdobíme vánoční stromeček. Za jejich výrobou jsme se proto rozjeli do Dvora Králového nad Labem, kde se už od roku 1931 skleněné vánoční ozdoby vyrábějí ručně. Vyvážejí se téměř do celého světa. Jde o největší výrobu v České republice.

Jaký je tedy pracovní postup? Ze skleněných trubic se nařežou odtažky, ze kterých se nad plamenem foukáním získávají různé tvary ozdob. Do nich se jehlou vstříkne stříbrný roztok, který se působením teplé vody rozvolní po celém vnitřku baňky. Následuje barvení, dekorování, posyp třpytkami a malování. Moderní jsou  barvy pastelové, matné a porcelánové. Potom se do baňky vsune záponka. To je ta část, na kterou věšíte háčky. Této činnosti se říká záponkování. Nakonec se hotové výrobky vyrovnají do krabic, které se zde také vyrábějí.

Co se nám nejvíce líbilo? Líbilo se nám vlastně úplně všechno. Celý výrobní proces si můžete prohlédnout na fotografiích.

Krásné a pohodové Vánoce přejí žáci 4. a 5. třídy