Za řezbářem do muzea

V pondělí 25. 3. navštívili žáci 5. ročníku Muzeum ve Svitavách. Mohli shlédnout výstavu skvělého výtvarníka, řezbáře, ale i sběratele Aloise Petruse -autora bohatě řezbovaného nábytku do vil a měšťanských bytů, loutkových divadel, vkusných dřevěných malovaných hraček a drobných řezbovaných předmětů. Posledních více než 20 let svého života prožil ve Svitavách. Kromě jiného děti viděly nádhernou jídelnu, malovaný dětský pokojíček, vyřezávané a soustružené drobnosti i dřevěné loutky. Loutkovému divadlu věnoval A. Petrus velkou část své tvorby a také naší žáci si mohli vyrobit vlastní loutky pro stínové divadlo a s nimi pak secvičit a zahrát krátký příběh doplněný zvukovými efekty.

V další části programu navštívily děti dílnu, kde se dověděly, jak se jmenují a k čemu slouží nástroje určené k opracování dřeva.  Pod vedením pana řezbáře si mohly vyzkoušet práci s dlátem a paličkou. Každý si vyrobil malou velikonoční dekoraci.