Výlet v Oucmanicích

Ve čtvrtek 9. 5. 2019 vyrazili žáci dvou tříd prvního stupně do Oucmanic. Jedná se o pobytové středisko ekologické výchovy, kde jsme využili nabídku celodenních programů. Třeťáci absolvovali projekt Hospodářský den a čtvrťáci Bez práce nejsou koláče. Cílem třeťáků bylo uvědomit si původ a hodnotu potravin, seznámit se s potřebami zvířat a rozvíjet v sobě zručnost a soběstačnost. A tak se seznámili s potřebami hospodářských zvířat, porozuměli příběhu výroby potravin od semínka přes sklizeň, zpracování až po výslednou potravinu na talíři. Mleli v mlýnku, zpracovali kynuté těsto, upletli a upekli housky a vyrobili si máslo. Jejich úkolem bylo také nařezat si dřevo a roztopit venkovní pec. Čtvrťáci si ve svém projektu prozkoumali legendu o báječných koláčích bývalé majitelky statku a uvědomili si tajemství kvality surovin. Rekonstruovat 100 let starý recept byla dřina – nařezat si dříví, naštípat, uvařit povidla a makovou a tvarohovou náplň, vyrobit si máslo a tvaroh, zadělat těsto, upéct koláč a hurá – pochutnat si na vlastnoručně vyrobené dobrotě!

Den prožitý v Oucmanicích se nám moc líbil. Mnozí jen těžko odjížděli od osla Amose, králíčků, morčat a dalších čtyřnohých obyvatel statku.