Sedmáci v ekocentru Lipka

V pátek 28. 1. vyrazila sedmá třída vlakem do Brna na ekologický projektový den.

Motivačním příběhem v programu byla záhada cestovatele Toma a žáci s využitím indicií pátrali po tom, kde pořídil své fotografie, jaké místo a proč navštívil, co viděl a co se mu tam přihodilo. Pracovali s mapou a atlasem světa, souřadnicemi, využívali text, obrázky, fotografie, překládali i text z angličtiny.
Hlavním tématem byla problematika pěstování palmy olejné v Indonésii na úkor deštných pralesů a jejich biologické rozmanitosti, stejně jako sociální a zdravotní dopady na místní obyvatele. V průběhu programu žáci hráli dvě simulační hry, kde pocítili vyčerpání živočichů kvůli úbytku zdrojů a životního prostoru, ve druhé pak nespravedlnost a bezradnost obyvatel indonéské vesnice.
Žáci zkoušeli hledat možná řešení či opatření zmírňující popisované problémy, sepisovali dopis společnosti využívající palmový olej ve svých výrobcích. Nakonec si každý upekl vlastní sušenku bez palmového tuku.

Program byl pestrý a zajímavý, jako průvodkyni programem moc děkujeme Lence Šimkové.