Čtvrťáci poznávali Litomyšl s rytířem Toulovcem

Ve čtvrtek 26. 5. 2022 vyjeli čtvrťáci autobusem do Litomyšle na školní výlet. V Klášterních zahradách se nás ujal rytíř Toulovec s kuší a pozval nás na komentovanou prohlídku městem. Připravil si pro děti hravý program, který jim pomůže uchovat si v paměti příběhy, o kterých se učí ve škole. Dozvěděli jsme se, jak se žilo ve středověku. Rytíř nás seznámil s osobnostmi národního obrození (Smetana, Jirásek, Němcová, Tyl, Rettigová). Naučil nás rozeznávat stavební slohy (baroko, gotika, renesance). Zažili jsme dobrodružství ve sklepení pod zámkem, kde jsme společně přemohli zlého čaroděje a viděli jsme přitom sochy O. Zoubka. Prohlédli jsme si město z vyhlídkové terasy barokního kostela. Vyzkoušeli jsme tajné průchody mezi domy. Navštívili jsme nejmenší park na světě a dětem se líbila tajůplná Zenová zahrada a Krvavá ulička. Kdo chtěl, mohl ochutnat griliášové trubičky. Na závěr nechybělo pasování odvážných chlapců na rytíře. Každý čtvrťák si odvezl na památku rytířský odznak. Počasí nám přálo. Stihli jsme i nákup v hračkářství a zmrzlinu.