Projektový den v 5. třídě – Osobní rozpočet

Ve čtvrtek 16. 2. 2023 k nám přijela paní Míla Skalová, která má dlouholeté zkušenosti v managementu. Její projekt, který trval 5 vyučovacích hodin, měl naučit děti zodpovědnému hospodaření v dnešním světě neomezených možností. První hodinu seznámila lektorka děti s aktivními a pasivními příjmy.  Dále se věnovala nutným, nezbytným a zbytným výdajům. Poté se žáci rozdělili do pěti týmů. Každý tým představoval jednu dospělou osobu. Prvním úkolem bylo vytvořit postavě profil (jméno a příjmení, věk, pohlaví, obrázek, profese). Každá skupinka tvořila rozpočet pro vymyšlenou postavu na jeden měsíc. Děti sestavovaly jídelníčky, aby získaly představu, kolik stojí jídlo pro jednoho dospělého. Fiktivní postavě musel každý tým zajistit bydlení, vyřešit dopravu do práce, nakoupit oblečení, hygienické potřeby, popř. pořídit i domácího mazlíčka. Na závěr projektového dne představila každá skupinka svoji postavu ostatním. Díky projektu umí páťáci rozdělit výdaje na pravidelné a nepravidelné. A vědí také, jaké jsou další nezbytné a zbytné výdaje v životě dospělého. Páťáci pracovali s chutí a celý den jsme si všichni náramně užili.