Hvězdárna Pardubice

Osmá třída se ve středu zúčastnila programu v Pardubicích ve Hvězdárně barona Artura Krause. Povídali jsme si s panem Petrem Komárkem o SVĚTLE. Žáci zjistili, že je to jen část elektromagnetického záření, které k nám proniká z kosmu. Ale také se podívali na oblasti navazující, a to ultrafialovou a infračervenou. Program byl pestrý a zajímavý. Žáci zjistili,že není stejné světlo od zářivky, od LEDky a od sodíkové výbojky. Viděli bioluminiscenci a chemiluminicsenci. Podívali se na ochranné prvky našich bankovek pod UV světlem, vyzkoušeli si termokameru, plazmovou kouli. Zjistili, že na rozpohybování předmětů stačí třeba silný zelený laser. A nakonec se podívali na snímky mlhovin, galaxií a dalších kosmických objektů z Webbova teleskopu.

Po programu jsme stihli i krátký rozchod, a pak následovala příjemná cesta vlakem domů.